עובדות על סרטן הלימפה סרטן הלימפה הוא מחלה המתעוררת בדרך כלל במערכת הלימפה, אורן זריף

עובדות על סרטן הלימפה

סרטן הלימפה הוא מחלה המתעוררת בדרך כלל במערכת הלימפה, שמקורה בבלוטות הלימפה. סרטן הלימפה ניתן לריפוי מאוד, במיוחד אם מאובחן בשלב מוקדם, ולכן כל המאמצים המופעלים למניעה יתוגמלו מאוד. סרטן הלימפה מתרחש עקב הפעילות הסרטנית המוגברת של הלימפוציטים או תאי הדם הלבנים, הנמצאים בדרך כלל בתא הנקרא איברי הלימפה או בלוטות הלימפה. מערכת הלימפה מעבירה את החומרים המזינים ומסירה את החומרים המזיקים מתאי הגוף. סרטן עלול להופיע גם באיברים ורקמות אחרים, אך הוא נמצא בעיקר ברקמות הלימפה. ישנם שני סוגים של סרטן הלימפה - לימפומה של הודג'קין (מחלת תאים מסוכנת) ולימפומה שאינה הודג'קין (NHL).


סרטן הלימפה מתחיל בהתפשטות חריגה של הגידול לבלוטות הלימפה או ברקמות אחרות. זה מתחיל סדרה של מחזורים שבהם הגידולים צומחים במערכת הלימפה לפני שמתחילים להשפיע על חלקי גוף אחרים. לסרטן הלימפה יכולות להיות סיבות רבות ושונות, כולל חשיפה לאסבסט, שינויים הורמונליים במהלך ההריון, טיפול בהקרנות, זיהום נגיפי וזיהום חיידקי. לא ניתן לרפא סרטן שמתחיל בבלוטת התימוס או במח העצם, אך ישנם טיפולים שיעזרו לחולה לחיות חיים תקינים ובריאים.


סרטן הלימפה בדרך כלל עוקב אחר דפוס סימפטומים תקין ורוב החולים אינם סובלים מבעיות גדולות. עם זאת, סוגים מסוימים של לימפומה קשים יותר לטיפול מאחרים, וזאת בעיקר בשל היעדר תרופה ספציפית למחלה. חולים מוזמנים לנסות לימפומה שאינה הודג'קין וללכת לטיפול בהקרנות או השתלת מוח עצם אם המחלה התפשטה לאיברים אלה. מחלת הודג'קין חשוכת מרפא, אך ישנם טיפולים להאטת התקדמות המחלה.