סרטן הלימפה, המכונה לפעמים גידול לימפתי, הוא סרטן פולשני של מערכת הלימפה, אורן זריף

סרטן הלימפה

סרטן הלימפה, המכונה לפעמים גידול לימפתי, הוא סרטן פולשני של מערכת הלימפה, בעיקר של כלי הלימפה. סרטן הלימפה מהווה אחוז קטן מכלל סוגי הסרטן, וכאחוז אחד מכל המקרים. סרטן הלימפה נגרם בעיקר מחשיפה למסרטנים כמו אסבסט, עשן סיגריות ומי שתייה.


סרטן הלימפה נמצא בשכיחות גבוהה יותר בקרב גברים מאשר אצל נשים והוא שכיח במיוחד בקרב מעשנים. הסיבה לכך היא כי למעשנים יש חשיפה רבה יותר לחומרים מסרטנים שונים באמצעות עבודתם, הרגלים אישיים או עישון פסיבי מאשר לאנשים שאינם מעשנים. סרטן הלימפה מתחיל בבלוטות הלימפה, האתרים העיקריים לשחרור נוזלי הלימפה האנושיים ודם על ידי מערכת החיסון. כתוצאה מכך, סרטן הלימפה מתפתח בדרך כלל אצל אנשים שיש להם היסטוריה של חשיפה תעסוקתית לחומרים מסוכנים. בגלל הניידות שלו, סרטן הלימפה יכול לגרור בקלות דרך מערכת הגוף לאיברים אחרים.


ישנם מספר סוגים של לימפומות, אם כי מרבית הלימפות אינן מתפשטות ממקורן דרך מערכת הלימפה; עם זאת, רוב הלימפומות נחשבות להתפשטות על ידי הלימפוציטים. לסרטן הלימפה חמישה שלבים מוכרים, המתחילים בלוקמיה לימפוציטית ועד קרצינומה באתרם. עם זאת, ברוב המקרים לא מוצג אפילו אחד מהשלבים המוקדמים הללו, וברוב המקרים יש לפחות שלושה שלבים; עם זאת, יתכן ותיק יכלול שניים או שלושה שלבים בלבד. סרטן הלימפה שכיח יותר בקרב אפרו-אמריקאים וחולים היספנים / לטיניים, אך אינו מופץ באופן שווה בתוך הגזע או הקטגוריות האתניות.