ניתוחי גב כל מה שחשוב לדעת אורן זריף

מחקרים על ניתוחי גב מראים צורך במחקר נוסף

כאשר הם עוברים טיפול בעמוד השדרה, לרוב נקבעת לחולים תרופה אחת או יותר על מנת להקל על כאבם ולמזער את הסיבוכים שעלולים להיווצר. פעמים רבות תרופות אלו מלוות באנטיביוטיקה דרך הפה כדי להילחם בכל זיהום שעלול להתרחש לאחר ההליך. למרבה הצער, ידוע כי רבות מהתרופות הללו גורמות למצב שהם אמורות למנוע - כאב וסבל נוסף עבור המטופל. זה המקום בו מחקרים על ניתוחי גב יכולים להיות שימושיים. מטרת המחקר היא לגלות כיצד, בדיוק, אנטיביוטיקה אלה הורגת חיידקים בעמוד השדרה, .


ניתוח גב נועד להקל על כאבי גב חריפים על ידי ניתוק כירורגי של חוליות פגועות בגב. חולים העוברים הליך זה סובלים מכאבים קיצוניים באזור הפציעה. עם זאת, חוקרים הראו כי חלק ניכר מכאב זה הוא למעשה תוצאה של דלקת שהתרחשה עקב הזיהום החיידקי. במקרים רבים, זיהומים חיידקיים מתרחשים כאשר קיימים סטנדרטים גרועים לאחר הטיפול בניתוח, כגון אי מעקב אחר רווחתם של החולים לאחר ניתוחם, ורמות נמוכות של אנטיביוטיקה במהלך תקופת הטיפול. מחקרים אלה נועדו לעזור לרופאים לזהות טוב יותר את גורמי הסיכון הללו ולעזור להם להפחית את הסיכון לזיהום חיידקי כרוני לאחר הניתוח.אחד הגורמים שנחקרו הוא העובדה שאנשים הסובלים מכאבי גב נמצאים בסיכון מוגבר לפתח היצרות. סטנוזיס הוא כאשר תעלת השדרה מצטמצמת, בדרך כלל עם הגיל, מה שיוצר כוח גדול יותר שעובר דרך חוט השדרה כדי להשפיע על העצבים. היצרות עלולה לגרום לחוסר תחושה ועקצוצים המביאים לכאבים שיכולים להאריך עד לרגליים. אם הנזק לעמוד השדרה הוא חמור, זה עלול לגרום גם למערכת חיסונית חלשה ולא יעילה. מחקרים על ניתוחי גב מצאו כי אלו הסובלים מהיצרות נוטים יותר להחמיץ עבודה מכיוון שהם סובלים מכאבים מתמידים, מה שמקשה על חזרה לעבודה בעקבות הניתוח.


גורם נוסף שנחקר בתחום ניתוח עמוד השדרה הוא השפעת הטראומה על מערכת החיסון. סוגים רבים של טראומות כגון פציעת ספורט, תאונת דרכים או תקיפה וכוויות קשות עלולים להשאיר אחריהם תסמינים ארוכי טווח כמו טראומה פסיכולוגית וכאב כרוני. הפרעת דחק תת-חריפה היא כאשר אתה נחשף לאירוע או אירוע שקורם לתגובת דחק חריפה שמשאירה אותך מרגיש המום לתקופה קצרה. אנשים רבים הסובלים מכאבי גב עקב אירועים כאלה פיתחו הפרעת דחק כרונית פוסט טראומטית, אשר עלולה להוביל להתקפי פאניקה, דיכאון ונושאים אחרים.


מחקרים על ניתוחי גב מצאו קשר בין כאבי גב תחתון לבין ניתוח היתוך בעמוד השדרה. היתוך בעמוד השדרה הוא הליך נפוץ שממזג את החוליה בעמוד השדרה, כך שיש לך מבנה חזק ועמיד שיעזור לעמוד השדרה שלך לתפקד כראוי. לרוע המזל, אנשים מסוימים עלולים לפתח זיהום באתר ההיתוך, מה שעלול להוביל לסוג של זיהום בכליות וליצור סיבוכים נוספים. במקרה של זיהום בכליות, האדם עשוי להזדקק לדיאליזה ואף להיות ממוקם בדיאליזה למשך שארית חייו, מה שהופך פרוצדורות כירורגיות כגון היתוך בעמוד השדרה לחיוניות בכדי לסייע במניעת נסיבות כאלה.


כאבי גב ודלקות בעמוד השדרה נקשרו גם לטיפול גרוע לאחר הניתוח, שנחקר בתקווה ללמוד דרכים לשיפור הטיפול בחולים ולהפחתת מספר הזיהומים המתרחשים לאחר הניתוח. ככל שמתבצעות מחקרים נוספים בנושאים אלה, ברור כי יש עוד הרבה עבודה בנושא כאבי גב וזיהומים. זהו נושא שממשיך לגדול בחשיבות ובתשומת לב.