מחקר חדש מאשר את תפקיד הגנטיקה בסיכון לסרטן הערמונית -אורן זריף

מחקר חדש מאשר את תפקיד הגנטיקה בסיכון לסרטן הערמונית

סרטן הערמונית הוא אחד מסוגי הסרטן החששניים ביותר שגברים מתמודדים איתם. הנתון העדכני אומר כי מתוך חמשת מיליון הגברים הסובלים מסרטן מסוג זה מדי שנה, אלפיים וארבע מאות גברים ימותו ממנו בשנה נתונה. זה לא מספר קטן, במיוחד כאשר לוקחים בחשבון שהוא משפיע על גברים מבוגרים. סרטן הערמונית הוא הסוג השני בשכיחותו בקרב גברים והוא רק הולך וגובר מדי שנה. מכיוון שאין תרופה ידועה לסוג מסוים זה של סרטן, למידה עליו חיונית לכל הגברים שעלולים להיות בסיכון לכך.


אחד הניסויים הקליניים של סרטן הערמונית המתקיים כרגע כולל שימוש בסירוס כסוג של טיפול. נעשה שימוש בשיטה זו במשך מאות שנים. גברים רבים עדיין בוחרים בשיטת טיפול זו בגלל פשטותה ויעילותה. זה כרוך בהסרת איבר הרבייה. עם זאת, המחקר החדש שנערך על ידי בית הספר לרפואה של אוניברסיטת מסצ'וסטס בוחן את ההשפעות של שימוש בזרע עמיד בפני סירוס במקום בזרע טבעי. המטרה היא להשתמש בזרע זה כדי להחליף את האבודים.


מחקרים אחרים על סרטן הערמונית נערכים גם כן. מחקרים אלה מטרתם למצוא את הגורמים לעלייה במחלה בקרב גברים אמריקאים. המחקרים נועדו להרחיב את הידע על המחלה ולמצוא אמצעי מניעה נגדה. חלק מאמצעי המניעה הללו עשויים לכלול שינויים באורח החיים ומחקרים גנטיים. החוקרים עורכים גם מחקרי גנום כדי לברר מידע נוסף על הנטייה לסוג זה של סרטן.


מחקר אחר כולל שימוש בתרופת אסטרוגן הנקראת פלוטמיד לגברים הסובלים מסרטן הערמונית. אלפיים ושלוש נשים עוברות את הטיפול מדי שנה. אחת הנשים קיבלה מינון נמוך ואילו השנייה קיבלה מינון גבוה יותר. שניהם קיבלו הנקה מוצלחת. מחקר שנערך על ידי המכון הלאומי לבריאות ובטיחות סביבתיים בארה"ב נמשך בימים אלה והוא ייערך בדצמבר 2021.


מחקר סיני נועד לבדוק את השפעת D-cycloserine על סרטן הערמונית. נבחרו מדגם של תשע נשים עם סרטן הערמונית בשלב IV ו- V וקיבלו D-cycloserine. לאחר שנתיים לא חלו שינויים משמעותיים ביכולת ההנקה שלהם או בצמיחתם. תוצאות המחקר פורסמו בנובמבר. ניסוי נוסף בו השתתפו תשע נשים עם סרטן הערמונית בשלב I ו- II הופסק משום שהחוקרים גילו כי לאישה אחת בקבוצה הייתה תגובה שלילית לתרופות והיא הוסרה מהמחקר בטרם עת.


מחקר אחר נועד להשתמש בטיפול תרופתי בשילוב תוספי תזונה לטיפול בחולים עם סרטן ערמונית קל עד בינוני. המחקר אמור להיערך בדצמבר 2021. סקירה על המחקר פורסמה בדצמבר 2021 בכתב העת Nutrition Research. החוקרים מתכננים לערוך ניסוי קליני מבוקר פלצבו שני באמצעות שילוב של טיפולים ממוקדים בחולים שאובחנו כחולים בסרטן הערמונית קל עד בינוני. היעד הספציפי של המחקר הוא תרופות מעכבות ספיגה חוזרת של סרוטונין (SSRI) אשר ידועות כיעילות לטיפול בדיכאון וחרדה הקשורות למחלה.


הניתוח הראה גם כי קיים סיכון גנטי משמעותי לחולים הסובלים מהמחלה. מחקר חדש של צוות מדענים שפורסם בכתב העת Nature Reviews. הם ניתחו נתונים מעשר מדינות שהיו להם קריטריונים שונים בבחירת חולים לניסוי קליני. הניתוח הראה כי הסיכונים הגנטיים מוגברים משמעותית אצל גברים עם המוני ערמונית גדולים.


ניתן להשתמש במחקרי הדמיה כדרך נוספת לקביעת יעילות הטיפול בסרטן הערמונית. מחקר הדמיה לאחרונה של סרטן הערמונית דווח בכתב העת Journal Science Translational Medicine. צוות חוקרים מבית הספר לרפואה של הרווארד והמכון הטכנולוגי של מסצ'וסטס חקר מספר טכניקות הדמיה, כולל הדמיה תהודה מגנטית, MRI בכלי דם, קריוכירורגיה ואנגיוגרפיה בלייזר. הם מצאו כי V2 / VI ואולטראסאונד transvaginal גילו תוצאות חיוביות משמעותיות בקרב 90% ו- 95% בהתאמה.