מחלת טרשת נפוצה, היא הפרעה הפוגעת במערכת העצבים המרכזית - אורן זריף


מחלת טרשת נפוצה, היא הפרעה הפוגעת במערכת העצבים המרכזית ומביאה למגוון רחב של תסמינים, החל מחולשת שרירים פשוטה וכלה בשיתוק מוחלט. הרוב המכריע של הסובלים מטרשת נפוצה ימשיך לפתח בן משפחה נוסף שיש לו גם מחלת טרשת נפוצה, מה שהופך טרשת נפוצה למחלה הראשונה בהיסטוריה המודרנית שיש לה כל כך הרבה מסלולים גנטיים מקבילים. קיומה של מחלת טרשת נפוצה נחשף זה מכבר על ידי מדענים בשל העובדה כי חלבונים מסוימים (הנקראים מיאלין) בגוף מיוצרים באופן חריג אצל אנשים עם טרשת נפוצה. חלבון זה התגלה רק לאחרונה כגורם לתסמינים מסוימים בקרב חולי טרשת נפוצה, אך עד לאחרונה מחלת טרשת נפוצה נותרה בגדר תעלומה.


מדענים זיהו כמה חלבונים ספציפיים שנראים מעורבים בהתפתחות מחלת טרשת נפוצה. אחד החלבונים הללו, הנקרא טאורין זרחני, הוא החשוד העיקרי בהתפתחות מחלת טרשת נפוצה חוזרת ונשנית. מחקרים הראו כי לחולים עם טרשת נפוצה יש פחות טאורין זרחני במערכותיהם, אשר נקשר ישירות לרגישותם להישנות. בנוסף, מספר חלבונים אחרים נקשרו למחלה, כולל מקדמי גנים בטרשת נפוצה, כמו גם כמה תרכובות כימיות אחרות שנחשבות למלאות תפקיד בהתפתחות מחלת טרשת נפוצה.


מכיוון שמחלת טרשת נפוצה גורמת לתסמינים דומים לשבץ מוחי, נוירופתיה סוכרתית וטרשת נפוצה, מומחים החלו לחשוב כי טרשת נפוצה עשויה להיות קשורה איכשהו גם למחלות אחרות, כולל סרטן. הוכחו כמה ראיות המראות מתאם בין חולים עם טרשת נפוצה וגידולים המשפיעים על חוט השדרה והמוח. סביר להניח כי טרשת נפוצה קשורה למערכת החיסון, מכיוון שלחלק מהסובלים מטרשת נפוצה יש חסינות נמוכה יותר מאנשים שאינם מושפעים. למרות שהקשר המדויק בין טרשת נפוצה לסרטן אינו ידוע, קיים חשד חזק כי יתכן ויהיה ניתן למצוא תרופה לתסמינים הדומים למחלת טרשת נפוצה שיכולה לסייע בהעלמת טרשת נפוצה.