מהם מחקרי פרקינסון?מחקרי פרקינסון משתמשים בדופמין כדי לגלות כיצד המחלה מתקדמת. אורן זריף

מהם מחקרי פרקינסון?

מחלת פרקינסון היא הפרעה ניוונית ניוונית מתקדמת של מערכת העצבים המרכזית. הוא מדורג כאחת משלוש ההפרעות הניווניות השכיחות ביותר הפוגעות בבני אדם. המחלה נובעת מהתנוונות תאי המוח המייצרים דופמין, חומר כימי במוח המסייע בשמירה על איזון ותנועה. דופמין מיוצר בסובסטינריה ניגרה, או באזור המרכז של המוח שאחראי על תפקוד מוטורי ודיבור.


עם הגיל, המוח מייצר פחות דופמין, וכתוצאה מכך אובדן תיאום שרירים, איזון ודיבור. חולי פרקינסון חווים זמן תגובה איטי יותר, טונוס שרירים ירוד, נוקשות ובמקרים מסוימים, שיתוק חלקי. למחלת פרקינסון אין תרופה ידועה. עם זאת, ישנם טיפולים המאטים את התקדמות מחלת הפרקינסון, מפחיתים תנועות לא רצוניות ומשפרים את ייצור הדופמין באזורים הנגועים.


מחקרי פרקינסון משתמשים בדופמין כדי לגלות כיצד המחלה מתקדמת. לשם כך הם משתמשים בתאים שנלקחו מגרעין המוח כדי לחקור מחסור בדופמין וחלבון בחולי פרקינסון. הם בודקים תאי עצב שנלקחו מהסובלים ממחלת פרקינסון עם המחלה ובלעדיה ועם תרביות תאי דופמין תקינות ומנוונות. באמצעות תאים אלה הם יוצרים הפרעה גנטית הקשורה למחלת פרקינסון אצל חיות מעבדה. חיות מעבדה אלו משמשות מודלים לפרויקטים אחרים של מחקר.


ישנן מחלות אחרות הקשורות למחלת פרקינסון שנחקרות גם כן. האחת היא טיפול ב- L-dopa בתרופות לטיפול בדיכאון וחרדה. מחלות אחרות שנמצאו במודלים של פרקינסון כוללות סוכרת, דיסלקציה קוגניטיבית, הפרעת קשב (ADD) ומחלת הנטינגטון. עם מחלות אלה החוקרים בוחנים העברת נוירונים, טיפול גנטי וטיפול באנזים.טיפולים במחלת פרקינסון התמקדו בהגדלת ייצור הדופמין בתאי מוח מושפעים. זה נעשה באמצעות חסימת קולטני דופמין והגדלת ייצור הדופמין באמצעות תרופות מרשם. המטרה היא למנוע מכיבוי הדופמין כך שקולטני הדופמין כבר לא יפטרו אותות הגורמים לבעיות מוטוריות כמו פרקינסון.


טיפולים אחרים התמקדו בטיפול בתסמינים. נמצא כי מודלים של בעלי חיים מפחיתים את הרעידות כאשר מקבלים תרופות נגד פרכוסים. הם נמצאו פחות פעילים מבקרות. היו גם כמה תוצאות מבטיחות עם ביופידבק באמצעות צורה של טיפול ממוחשב.


רוב המודלים של בעלי חיים דופמין של מחלת פרקינסון משמשים בטיפולי דיכאון וחרדה. מדענים עדיין לא בטוחים אם טיפול מסוג זה במחלת פרקינסון יועיל לטיפול בחולים עם פרקינסון. עם זאת, חשוב לברר. כאשר מטפלים בחולים, הרופאים לא רוצים לאבד שליטה. לכן, יהיה טוב שיש מודלים של בעלי חיים של מחלת פרקינסון כדי לאפשר להם לקבל החלטות קליניות טובות יותר.


אם אתה או אדם אהוב חווים תסמינים של מחלת פרקינסון, עדיף להתייעץ עם הרופא שלך לצורך אבחון נכון. יכול להיות שמודלים של בעלי חיים של מחלת פרקינסון יעזרו למצוא תרופה. בינתיים תוכלו לצפות לטיפולים חדשים ומרתקים. פרקינסון היא מחלה שמתגלה לאט לאט. בעזרת מודלים של בעלי חיים של פרקינסון, החוקרים יכולים ללמוד עוד על מחלה מסובכת זו ולמצוא תרופות חדשות לטיפול בה.


למרבה הצער, אין זה סביר שנמצא תרופה בעשור הקרוב. עם זאת, בעזרת מודלים של בעלי חיים של פרקינסון, מדענים יכולים ללמוד יותר על מחלה מורכבת זו ולמצוא תרופות חדשות לטיפול בה. פרקינסון הוא הפרעה מורכבת שאין לה גורם. החוקרים יודעים כי מדובר בהפרעה במוח הגורמת נזקים מסוימים באזורים מסוימים במוח. שימוש במודלים של בעלי חיים של פרקינסון יכול לעזור להם להבין טוב יותר את ההפרעה ולמצוא טיפולים שיעבדו עבור כל מטופל.


מחלת פרקינסון משפיעה על גברים ונשים באופן שווה. זה תורשתי, אולם אין דרך למנוע זאת. נראה שמשפחות מסוימות נוטות יותר לסבול ממי שסובל מפרקינסון מאשר למשפחות אחרות. הסיבות עדיין נחקרות, אך ישנן מספר מחלות שקשורות לפרקינסון. אלה כוללים מחלת פרקינסון, מחלת לו גריג, חסימת דרכי השתן וויטמין B שנים עשר.


כמה מודלים של בעלי חיים לפרקינסון כבר הראו הבטחה רבה למחקר. מודל אחד כזה של בעלי חיים הראה תוצאות מבטיחות לחולים עם פרקינסון. רעד של קטפלקסיה או רגליים משוננות, הוא סוג של מודל חיה למחלת פרקינסון אשר שימש בהצלחה להדגמת התופעות השונות הרבות הקשורות למחלה. מודל חיה מסוים זה הוכיח גם קצב תנועה מוגבר בזמן שהמטופל לא השתמש ברגליו. מודלים של בעלי חיים אחרים כמו דגני דגים, קופי רזוס ולא יונקים קיבלו תוצאות מבטיחות.


אזור אחר זרם