top of page

אחד הגורמים הידועים לוויטיליגו הוא מצב גנטי בו לאדם מוטציה בכרומוזום המצוי בתאי העור. אורן זריף

מהם הגורמים לוויטיליגו? דע את הגורמים ומנע זאת

מהן הסיבות לוויטיליגו? לדברי מומחים רפואיים, ישנן סיבות רבות להתפתחות מחלה זו, אך חשוב מכל, ישנם גם מגוון גורמים העלולים לגרום למצב זה. חלק מגורמים אלה אינם ידועים בעוד שיש גורמים שמומחים סבורים שהם קשורים להפרעת עור זו. למרות שאין תרופה קבועה לוויטיליגו,ויטיליגו נחשב להפרעה תורשתית גנטית שבה חסר לגוף פיגמנט ספציפי הנקרא מלנין הממלא תפקיד חשוב בקביעת צבע העור שלך. המלנין אחראי בשליטה על כמות פיגמנט העור המיוצר על ידי גופך כדי לקבוע את צבע העור שלך, כמו גם את עובי העור. גיל, גנים, מחלות, הורמונים, מזג אוויר, תרופות ואורח חיים הם הגורמים שיכולים לתרום להתפתחות ויטיליגו. מאחר ויטיליגו מתפתח בהדרגה, עשויים לחלוף שנים עד שתבחין בתסמינים כלשהם. עם זאת, אם כבר יש לך כמה מהתסמינים של הפרעת העור, יש דברים שאתה יכול לעשות כדי לנהל אותם ובסופו של דבר למנוע התפתחות של בעיות עור חמורות יותר.אחד הגורמים הידועים לוויטיליגו הוא מצב גנטי בו לאדם מוטציה בכרומוזום המצוי בתאי העור. לאחר מכן תאים אלה מייצרים חלבון המשפיע על ייצור המלנין. חשיפה לקרניים אולטרה סגולות מאור השמש ומיטות השיזוף הם גם כמה גורמים שיכולים לתרום להתפתחות ויטיליגו. גורמים אחרים כוללים אנשים שיש להם מספר סוגים של אלרגיות, מחלות עור כגון זיהומים חיידקיים כרוניים ועור מודלק. למרות שעדיין ישנם מספר גורמים לא ידועים הקשורים להתפתחות ויטיליגו,

ויטיליגו, המכונה גם "מחסור בכבד של ויטמין B", הוא מצב שגורם לעור להתעבות, ובסופו של דבר גורם לעור להישחק. למצב זה יכולות להיות סיבות רבות אך הסיבה הידועה ביותר היא אובדן תפקוד העור עקב מחסור בוויטמינים. כאשר הגוף אינו מקבל מספיק ויטמין B-12 או ויטמין A, הוא מייצר עודף של צורת שמרים הנקראת קנדידה. זה גורם לעור להיות סמיך וקשקשי ובסופו של דבר כיב. מצב זה עלול לגרום לכאבים ומבוכה איומים עבור הסובלים ממנו.


קיימים טיפולים רבים למצב זה, אך לא כולם יעילים לכולם. עם זאת, ישנו סוג אחד של טיפול שהראה תוצאות מבטיחות מאוד והוא באמצעות טיפול תרופתי. טיפול מסוג זה לא יעניק לך תרופה מלאה לוויטיליגו, אך יאפשר לך לקבל הקלה טובה יותר. כמו בכל תרופה, יש לזכור שאנשים מגיבים אחרת לתרופות שונות. עליך לדון באופציות שלך עם הרופא שלך לפני שתחליט להמשיך בכל סוג של טיפול.


נערכו מחקרים רבים על השימוש בוויטמין B-12, ויטמין A וויטמין E בטיפול במחלה זו. אמנם נראה כי כל שלושת הוויטמינים עוזרים למצב במקצת, אך נראה כי ויטמין A פועל בצורה הטובה ביותר בשיפור מראה העור. החדשות הטובות הן כי נראה כי ויטמין B-12 וויטמין E עובדים עבור אנשים מסוימים. יש צורך במחקר נוסף כדי לקבוע אם טיפולים אלה יעילים או לא בכל המקרים של ויטיליגו.

מה זה ויטיליגו ואיך אפשר לדעת אם יש לך את זה

ויטיליגו הוא מצב של העור בו חסר לגוף מספיק ויטמין B12 או ויטמין A. מחסור זה יכול להתבטא כעור יבש, עור צהבהב בהיר, עור אדום כהה או כתמים לבנים בפה, בפנים, בזרועות וברגליים. בצורות חמורות של חולי ויטיליגו, אין סימפטומים גלויים כלל. חולים אלו עלולים לחוות התכווצויות בבטן ובחילות, אך תסמינים אחרים כמו לחץ דם נמוך וסחרחורת עלולים להופיע. בדרך כלל לא מכירים סימפטומים של ויטיליגו על ידי אנשי מקצוע בתחום הרפואה כקשורים למחסור בוויטמינים. בוויטיליגו חלק מהמטופלים הללו מפתחים בעיות גופניות מכיוון שחסרים להם כמויות מספקות של ויטמיני B מסוימים וחווים פריחות על עורם, נשירת שיער ועייפות.


מלנוציטים הם סוג של תא הקיים בעור המייצר מלנין הקובע את צבע העור. לכן תסמיני ויטיליגו נגרמים כאשר העור מייצר פחות מלנין או שאינו יכול לייצר מספיק מלנוציטים. הבעיה העיקרית נובעת מכישלון של הגוף לספוג מספיק ויטמין A המוביל למחסור בוויטמין B12 או מחסור בוויטמין B6 המוביל לאבחון ויטיליגו. ויטמין B ו- B12 חיוניים לייצור תאי עור חדשים ואילו ויטמין A מסייע בשמירה על פיגמנטציה של העור.


בוויטיליגו חלק מהמטופלים חווים שילוב של תסמיני ויטיליגו לא פלחיים כגון עייפות, שינוי צבע עור, אובדן שיער, בחילה ודילול העור. קשה לטפל בויטיליגו מכיוון שאין לו תרופה ספציפית. עם זאת ניתן לנהל באמצעות תרופות מקומיות רטינואיד או קרמי עור וטיפולים אחרים כולל תוספי תזונה. אף על פי שאין כיום טיפול ידוע בוויטיליגו שאינו קטעי, הטיפול בצורתו הסגמנטלית של מחלת עור זו עשוי להוביל לשיפור ההערכה העצמית והביטחון של המטופל. עם זאת קיים סיכון שהטלאים הלבנים עשויים לחזור גם לאחר סיום הטיפול.