דברים אחרים שעלולים לגרום להתפרצויות של פסוריאזיס -אורן זריף

מה גורם לפסוריאזיס באוזניים - סיבות שכיחות להתפרצויות פסוריאזיס באוזניים

מה גורם לפסוריאזיס? שאלה זו מטרידה את המדענים וספקי שירותי הבריאות זה מכבר כבר מזה עשור. פסוריאזיס היא מחלה כרונית חשוכת מרפא ללא תרופה ידועה. עם זאת, הודות להתקדמות המדע והתרופות, ממצאים חדשים על הגורמים לפסוריאזיס הצליחו להיפתח. כעת, החוקרים יכולים לפחות להפנות אצבעות לעבר הסיבה, ובתקווה לספק את התרופה.


על פי המחקר החדש, גורמים גנטיים ממלאים תפקיד במידת הרגישות לפסוריאזיס. באופן ספציפי, גנטיקאים זיהו גנים מסוימים המשמשים טריגרים להתפתחות פסוריאזיס אצל אנשים מסוימים. אם יש לך גנים אלה, אתה נחשב לסיכון גבוה יותר לחלות בפסוריאזיס. מעניין שיש כמה גנים שנראים קשורים ישירות למערכת החיסון ולמטבוליזם בגוף.


לדוגמא, גן אחד הנקרא אנזימים נמצא כגורם אפשרי מאחורי הופעת הפסוריאזיס. אנקים הם שברי חלבון המסייעים בפירוק מוצרי פסולת המיוצרים על ידי העור. כאשר נוצרים יותר מדי אנקים, מוצרי הפסולת מצטברים ברקמות הרכות וגורמים לדלקת. אם לאדם יש גן מסוים זה, יהיה לו סיכוי גדול יותר לגרום להתפרצות של פסוריאזיס.


סוג נפוץ נוסף של פסוריאזיס נקרא פסוריאזיס פלאק. מדובר בהפרעת עור שנראית כמו כתמים עבים וקשקשים על עור המטופל. פסוריאזיס פלאק נגרם לעיתים קרובות על ידי ליקויים באבץ. עם זאת, ישנם גם מחקרים המראים כי אפילו סוג מזון נפוץ יכול לגרום להופעת פסוריאזיס על העור.כמה גורמי עור אחרים לפריחה אדומה שנראית כמו קורי עכביש הם דרמטיטיס במגע ועקיצות חרקים. הסימפטומים מאלה יכולים להיות גרועים בהרבה ממקרה טיפוסי של פסוריאזיס. זה הכרחי שאם יש לך אחת מהבעיות הללו, פנה מיד לעצת הרופא שלך. ביקור אצל הרופא יכול לקבוע בקלות אם הפריחה שלך נגרמת למעשה על ידי גורמים אלה, או שהם סימפטומים למשהו גרוע בהרבה. הם יכולים גם לקבוע אם אוכל ספציפי מביא להתפרצות של פסוריאזיס.


ישנם מספר גורמים נוספים, כמו מחלות העלולות לגרום לתפקוד לקוי של המערכת החיסונית ולהפחתת יכולתה של מערכת החיסון להדוף מחלות. מחלה מסוימת שנראית כגורם סיכון גבוה יותר מאחרות היא סוכרת. לאנשים עם סוכרת יש סיכון גבוה יותר לחלות בפסוריאזיס מאשר לאנשים ללא סוכרת. גורם שכיח נוסף הוא תת פעילות של בלוטת התריס, או רמות נמוכות של בלוטת התריס. לאנשים עם מצבים אלה יש לעיתים קרובות גם סיכון מוגבר לחלות בפסוריאזיס.


אז מה גורם לפסוריאזיס במרפקים? בליטות אדומות קטנות בעור סביב המרפקים יכולות מאוד להיות תסמינים של פסוריאזיס. אם יש לך בליטות אדומות קטנות בעור סביב המרפקים שנשארות מכוסות ולא נעלמות, רוב הסיכויים שיש לך פסוריאזיס על המרפקים. ניתן לומר את אותו הדבר לגבי בליטות אדומות קטנות על הברכיים או בכל מקום אחר בגופך. בדרך כלל אנשים עם פסוריאזיס על המרפקים והברכיים יהיו גם בליטות אדומות קטנות בקרקפת.


דברים אחרים שעלולים לגרום להתפרצויות של פסוריאזיס כוללים טמפרטורות קיצוניות וכימיקלים קשים. הסיבה לכך היא שהתאים המושפעים מהתפרצויות פסוריאזיס עשויים מתאים חיים, ולכן כאשר התאים מחוממים יותר מדי הם מתים ואז יוצרים את הלוחות הנוראיים. כימיקלים עלולים לגרום גם להיווצרות פלאקים אלה, מכיוון שהכימיקלים מגיבים עם החלבונים בעור וגורמים להם להיות מודלקים. חשוב לקבל עזרה מהירה לפסוריאזיס, כדי שתוכל להיפטר מאותם כתמים נוראיים של

עור יבש ולקבל שוב עור חלק ורך.