בעיות פוריות אצל נשים? -אורן זריף

בעיות פוריות אצל נשים

האם תהית אי פעם מדוע פתאום התחלת לחוות בעיות פוריות אצל נשים? אם כן, כדאי שתקדיש זמן לברר מידע נוסף על מצבך. נשים בכל רחבי העולם חוות מדי פעם בעיות פוריות. כאשר אתה אכן מגלה שיש לך בעיית פוריות, עליך לדעת מה גורם לה ומה ניתן לעשות בכדי לסייע בטיפול בה. מהם הגורמים לבעיות פוריות אצל נשים?


הסיבה הראשונה היא חוסר איזון בהורמונים שלך. כאשר גופך מייצר יותר מדי אסטרוגן, או שאסטרוגן עובר מההורמונים הנשיים להורמון הגברי טסטוסטרון, הביוץ אינו קורה כראוי. התוצאה היא שזרע אינו יכול לעשות את דרכו לביצה. זה עלול לגרום להריון חוץ רחמי, מצב מסכן חיים בו הביצית צומחת מחוץ לרחם. זה יכול להיות תוצאה של קרע בציסטה בשחלות, פגם מבני בשחלה או אנדומטריוזיס, הפרעה שבה הרקמה שמצפה את הרחם מכילה גם תאים.


בחלק מהנשים יש חוסר איזון הורמונלי המתרחש עקב נטילת גלולות למניעת הריון. אסטרוגן יכול להשפיע על רירית החצוצרות ולהפוך אותו לעבה פחות מה שמאפשר לחסום את הביצה על ידי דופן הרחם. תרופות אחרות שיכולות לשנות את רמות ההורמונים בגוף כוללות סטרואידים אנבוליים ו- HRT (טיפול בתחליפי הורמונים).בעיות בביוץ יכולות להתרחש גם כאשר אישה מתרגשת מדי לאחר שזה עתה ילדה את ילדה הראשון. זה גורם לתזמון לא נכון לשחרור הביצית מהשחלה. הביצה חייבת להיות בתקופת מנוחה לפני שהיא תוכל להיות מופרית. כאשר זה קורה, הביצה לא תוכל לנוע בחצוצרות ולפרות ביצית בריאה. זה מכונה "הפרייה חוץ גופית". נשים שמצליחות לגרום לתהליך זה לעבוד בעצמן יכולות להביא לעולם ילדים לאחר פרק זמן ארוך מאוד מבלי שהן מסוגלות להיכנס להריון באופן טבעי.


בעיות פוריות אצל נשים יכולות להיגרם גם על ידי משהו פשוט כמו תזונה גרועה. אי אכילת מספיק סיבים, ירקות או מאכלים אחרים המכילים כמויות גבוהות של חלבון עלולה לגרום לכך שהביציות לא נודדות לאורך החצוצרות ומובילות להפריה. דרך נהדרת לוודא שאתה מקבל את החומרים המזינים הדרושים כדי להבטיח הפריה מוצלחת היא על ידי אכילת תזונה עשירה בויטמינים ומינרלים. פירות, ירקות ומוצרי מזון עתירי סיבים הם כולם מקורות מצוינים לחומרים מזינים חיוניים אלה.גורמים אחרים עלולים לגרום לבעיות פוריות אצל נשים. תרופות מסוימות, כמו אלה המשמשות לטיפול בגידולים בשחלות, עלולות לגרום לחוסר איזון הורמונלי המפריע להתעברות. נשים שמעשנות באופן קבוע עשויות לגלות כי עישון פוגע ביכולתן להרות. אלכוהול פוגע הן באיכות והן בכמות הזרע שהאדם מייצר. עישון מגדיל גם את הסיכוי לפגוע בזרע במהלך תהליך השפיכה וזה עשוי להשפיע גם על הסיכוי להתעברות.


מצבים רפואיים מסוימים, כולל הפרעות אוטואימוניות מסוימות, עשויים להיות האשם בכל הנוגע לאי פוריות אצל נשים. שחלות פוליציסטיות הן סוג אחד של מחלה אוטואימונית הגורמת לחסימות בחצוצרות. סיבה אפשרית נוספת לבעיות פוריות אצל נשים היא היעדר ויטמינים מסוימים כמו B ו- E בגוף. ויטמינים אלו חשובים לתזונה נכונה של מערכת הרבייה וייתכן שהם חסרים בגוף כתוצאה ממחלה או מסיבה אחרת.


הסיבה השכיחה ביותר לבעיות פוריות אצל נשים היא מחסור בביצים או בזרע. אם לאישה יש יחסי מין בזמן, אפשר להפרות ביצית ולפתח הריון. אם קיום יחסי מין מאוחר מדי או אם הביצית לא שרדה את תהליך ההפריה מכיוון שהחצוצרות נחסמו על ידי אחד מכמה גורמים, יש מעט אפשרויות מלבד פונדקאות להזרע את הביצית באופן מלאכותי ולשאת את התינוק עד הסוף.